Celem uzyskania jak najdokładniejszych wyników należy:

1. wstrzymać się od spożywania alkoholu na 48 h
2. unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych 12 h przed badaniem
3. nie spożywać pokarmów oraz napojów, zwłaszcza zawierających kofeinę na 3–4 h przed badaniem
Analizator składu ciała określa :

Procentowa zawartość tkanki tłuszczowej – normy dla niej uwzględniają płeć i grupę wiekową badanego. Tkanka tłuszczowa pełni w ludzkim organizmie kilka podstawowych funkcji. Stanowi barierę termoizolacyjną,, jest rodzajem zapasów energetycznych na wypadek głodu oraz spełnia funkcję ochronną, otaczając narządy wewnętrzne. Jej nadmiar jest jednak oczywiście szkodliwy dla organizmu i wiąże się z rozwojem wielu chorób o podłożu metabolicznym.

Procentowa zawartość tkanki wisceralnej – zakres normy obejmuje wartości 1–12. Znajduje się w obrębie jamy brzusznej i otacza obecne w niej organy. Z wiekiem niestety tendencja do gromadzenia się tłuszczu w korpusie wzrasta. Jest to niebezpieczne, gdyż otyłość typu brzusznego jest nierozerwalnie związana z ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia czy cukrzycy typu 2.

Masa mięśni – uwzględnia zarówno tkankę mięśniową szkieletową, jak i gładką budującą między innymi przewód pokarmowy. Mięśnie stanowią podstawowy „silnik” organizmu, im jest ich więcej tym wyższy poziom metabolizmu spoczynkowego oraz wyższe zużycie energii. Podczas kuracji odchudzającej warto zadbać o ich wzmocnienie i ewentualną rozbudowę.

Masa kości – ma charakter orientacyjny w przypadku osób, które podejrzewają u siebie problemy z mineralizacją z powodu osteoporozy, menopauzy czy leczenia hormonalnego. Nie mniej informacja ta może wskazywać, czy szkielet jest odpowiednio ciężki w stosunku do naszej ogólnej masy ciała..
Procentowa zawartość wody– orientacyjny zakres normy dla kobiet to 45–60%, natomiast dla mężczyzn ze względu na większy udział tkanki mięśniowej 50–65%. Naturalne są pewne wahania dobowe. Organizm rano, po długim śnie może być delikatnie odwodniony. W założeniu jest to woda zalegająca w przestrzeniach międzykomórkowych, odpowiedzialna za obrzęki z różnych względów nie ulegająca procesowi drenażu limfatycznego.

Wskaźnik podstawowej przemiany materii (BMR) – informuje ile energii potrzebuje nasz organizm na wszelkie funkcje życiowe (oddychanie, krążenie, praca układu nerwowego i narządów wewnętrznych), gdy pozostaje w spoczynku..

Dzienne spożycie kalorii (DCI) – dawka energii, która pozwoli utrzymać masę ciała na obecnym poziomie. Uwzględnia spoczynkową przemianę materii oraz poziom aktywności fizycznej i wydatki energetyczne z jej tytułu.

Wiek metaboliczny – ustalany jest poprzez zestawienie wskaźnika podstawowej przemiany materii z wiekiem. Jeżeli przyjmuje wartość wyższą niż wiek prawdziwy, metabolizm należy „podkręcić”. Najprostszym sposobem jest podjęcie aktywności fizycznej, która pozwoli na rozwój masy mięśniowej.